رفتن به مطلب

iran rules jazbe modir
ADS mahak

Rednofozi

Miscellaneous ( svchost.exe یا همان Service Host Proces )

پست های پیشنهاد شده

اما این پروسه svchost.exe چیست ؟

Svchost یا همان Service Host Process جز پروسس های اصلی ویندوز است

و ویندوز برای درست کار کردن شدیدا به این پروسه ها نیاز مند است.

در سال های گذشته مایکروسافت نگاه و سیاست های خود را نسبت به ویندوز تغییر داد.

مایکروسافت تصمیم گرفت بجای اینکه سرویس های ویندوز را به شکل فایل های اجرایی با فرمت exe اجرا کند، آن ها را در قالب فایل های DLL اجرا کند.

DLL مخفف عبارت Dynamic-link library است.  

DLL ها های دستورالعمل ها، قوانین و کد های هستند که بصورت

مستقیم اجرا نمی شوند اما برنامه های از آنها استفاده می کنند.

این تغییرات از دیدگاه برنامه نویسان بسیار رضایت بخش بود.

چون آنها از هر کد و دستورالعمل می توانستند بارها و در برنامه های مختلف استفاده کنند و براحتی انها را بروز رسانی کنند.اما اجازه بدهید که با یک مثال DLL را بیشتر توضیح بدهم.

کیلاگر چیست ؟ + دانلود کیلاگر حرفه ای و امنیت

فرض کنید DLL وجود دارد که حاوی کد هایی درباره ارتباط با چاپگر است.

حال این DLL می توانید برای تمامی برنامه های که می خواند از چاپگر استفاده کنند مورد استفاده قرار بگیرد.مثل تمامی برنامه های مجموعه آفیس، نرم افزار خواندن PDF و …

svchost.exe یا همان Service Host Proces دراین میان وظیفه اجرای DLL ها را دارد.

تا اینجا به این سوال جواب دادیم که svchost.exe چیست.حال

چرا تعداد این پروسس ها زیاد است؟ 

علت اینکه تعداد این پردازه ها اینقدر زیاد است این است که

طی بررسی های مایکروسافت، ویندوز نیازمند سرویس های متعددی است.

اگر تمام سرویس ها را در یک پروسه اجرا میکرد،

با بروز مشکل در هر پروسه، روند کارکرد ویندوز به مشکل میخورد و سیستم عامل بطور کامل متوقف می شود. به همین دلیل مایکروساقت اقدام به دسته بندی آنها بر اساس شباهت های آنها داشته است.

مثلا سرویس های که مرتبط با شبکه هستند در یک بخش ، سرویس های مرتبط با رابط کاری در بخش دیگر.

در گذشته سیستم عامل ها بهینه نبود و منایع در دسترس بسیار محدود بود.

به همین دلیل عنوان می کردند که سرویس های غیر ضروری را ببندید اما امروز که سیستم عامل ها در بهینه ترین حالت های خود قرار دارند و منابع ها همه دارای قدرت کافی هستند، کنتل و بستن پروسه های Svchost.exe تاثیر چندانی بر عملکرد کامپیوترتان ندارد. پس بهتر است انها را نبندید.

حال به سوال اصلی میرسیم:

آیا Svchost.exe ویروس است ؟

با توجه به مطالب عنوان شده متوجه شدیم که پروسه Svchost.exe اصلا هیچ ربطی به ویروس ندارد در یک بستر برای اجرا شدن سرویس های مهم ویندوز است که بصورت DLL هستند. پس به هیچ عنوان خطرناک نیستند.

اما متاسفانه بعضی از مهاجمان نام بد افزار خود را Svchost.exe می گذارند

تا هنگامی که در پس زمینه اجرا می شود کاربران آن را پیدا نکنند

و حتی به آن هم شک نکنند.بهترین کار برای تشخیص اینکه Svchost.exe که در حال اجرا است

مضر است یا نه این است که ابتدا منابعی که در حال استفاده دارد مشاهده کنید،

ببینید در کدام دسته Service Host Process ها است و مکان دقیق ان را بررسی کنید.

برای بررسی مکان پروسه بر روی Service Host Process کلیک  راست کرده و گزینه open file location را بزنید.

مکان اصلی Service Host Process در پوشه C:\Windows\System32 است.

اگر پروسه در هر جای دیگری بود به آن شک کنید و آن را بررسی کنید و حتما کامپیوتر خود را با یک آنتی ویروس بروز رسانی شده اسکن کنید.

امیدوارم از آموزش Svchost.exe چیست لذت برده باشید

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

telegram channel   jazbe modir

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• مطالب مشابه

• توسط  kamangirnet
      با سلام و خسته نباشید طی مشکلاتی که با فدورا داشتم تصمیم گرفتم به سمت اوبونتو بیام ولی آموزشی درست کنم که برای هر دو سیستم عامل به درد بخوره.
      برای شروع روی سیستم عامل خود اگه ویندوزی هستید(بدم میاد از ویندوز کارا) یا مک(بچه بازی ها چیه لینوکسی بشید) شبیه ساز نصب کنید.
      یکی از نسخه های لینوکس را دانلود کنید و نصب کنید پیشنهاد من لینوکس مینت هست mint هست دانلود کنید و روی شبیه ساز خودتون نصب کنید در قسمت بعدی آموزش نصب رو مدیم.

آموزش های من جنبه ی طنز داره کسی به دل نگیره ببینید آخر تمرین بهتر یاد میگیرید تا کسی که جدی درس میده جدی جدی حوصلتونم سر میده ولی من شوخی شوخی لینوکستون میکنم و همه بهتون حسادت میکنن علت کارم به خاطر اینکه سیستم عامل هکر هارو نصب میکنید.
    • توسط  kamangirnet
      با سلام و خسته نباشید. 😄
      بهترین میز کار برای کسانی که میخواهند از ویندوز مهاجرت کنن یا میز کاری میخواهند که جذاب باشه من بهشون xfce پیشنهاد میکنم.
      خودم از این میز کار استفاده میکنم.
      امکانات جالبی داره نه خیلی برای حرفه ای هاست و نه خیلی برای مبتدی هاست یک چیزی ما بین این ها کسانی که لینوکس کار میکنند میدونند چی میگم.
      اینم بگم بنده fedora استفاده میکنم،با کسانی که از نسخه های دیبیان مثل اوبونتو یا مینت استفاده میکنند کاری ندارم چون انجمن و منابع خوبی برای آموزش داره.
      کسانی که میخواهند فدورا یاد بگیرن میتونن درخواست اموزش بدن در زیر همین پست اختصاصی برای انجمن بهشون به صورت خصوصی با هزینه ی کم یا عمومی مقدماتی یادشون بدم. 💪
      درمورد توضیع های لینوکس در پست بعدی بیشتر صحبت میکنم.
      با تشکر از دوستان (:
    • توسط  owl
      باسلام با اموزش نصب میزکار gnome بر روی یونیکس با شما هستیم .
      در یونیکس کامندی خود تایپ کنید :‌
      برای مشاهده ی این بخش لطفا وارد حساب کابری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شوید
      بعد از تایپ کردن دستور بالا میزکار gnome نصب خواهد شد و با دستور reboot یونیکس خود را ریستارت کرده و از یونیکس با محیط گرافیکی خود لذت ببرید .
      باتشکر امیدوارم خوشتان امده باشد
    • توسط  Moeein Seven
      مشاهده ویدیو های کدگزاری شده در یوتیوب
      برای مشاهده ی این بخش لطفا وارد حساب کابری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شوید
      با وارد کردن این کد  در "یوتویوب" ویدیو های کد گزاری شده
    • توسط  Moeein Seven
      معرفی سایت های دارک وب DarkWeb

در این تاپیک سایت های دارک وب معرفی و ادرس آن ها با دامنه .onion برای شما عزیزان قرار داده میشود
      مسعولیت هرگونه استفاده نادرست از این وبسایت ها بر عهده کاربران است 
      موفق باشید
  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.