رفتن به مطلبiran rules jazbe modir
snapphost mahak

پست های پیشنهاد شده

رمزنگاری یا Cryptography به دانشی گفته می‌شود که با استفاده از اصول و روابط ریاضی اطلاعات را به گونه‌ای ایمن رمز کنیم که با خیال آسوده بتوان از جایی به جای دیگر انتقال داد. عبارت Cryptography از ترکیب kryptos و graphien که در یونانی به ترتیب به معنای محرمانه نوشتن است ساخته شده است

پسند شده توسط ReZa CLONER

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

telegram channel   jazbe modir

تفاوت رمزنگاری و پنهان‌نگاری:

می توان پنهان‌نگاری و رمز گذاری را با هم نیز استفاده کرد.

در رمزنگاری ارسال به هیچ عنوان مخفی نیست و علاوه بر ارسال کننده و دریافت کننده دیگران نیز می‌توانند به محتوا دسترسی داشته باشند، فقط پیام برای همه به جز ارسال کننده و دریافت کننده غیر قابل فهم است.

اما در پنهان‌نگاری تنها ارسال کننده و دریافت کننده از وجود پیام مطلع هستند

پسند شده توسط ReZa CLONER

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

.

رمزنگاری یا پنهان‌نگاری هزاران سال است مورد استفاده قرار می‌گیرد البته نه الزاما با روابط ریاضی.

در دانش رمز‌نگاری گاهی حرف‌ها و گاهی بیت‌ها را رمزنگاری می‌کنند.

ابتدایی ترین تلاش‌ها برای یافتن اصول کلاسیک و منظم رمزنگاری توسط آگوست کرشهف صورت پذیرفت. کرشهف در سال 1884 مقالاتی برای دانش رمزنگاری نظامی نوشت که حاوی شش اصل و قانون برای رمزنگاری داده هاست. این هفت اصل عبارتند از:

 1. از اصول شش گانه کرشهف تنها اصل دوم اکنون نیز مورد تایید است.
 2. سیستم رمزنگاری باید در عمل غیر قابل شکستن باشد
 3. سیستم رمزنگاری نباید پنها باشد، بلکه این کلید رمز است که پنهان است
 4. کلید رمز باید قابل به خاطر سپردن و تعویض باشد
 5. متون رمزنگاری باید توسط تلگراف قابل انتقال باشند
 6. دستگاه رمزنگاری و اسناد رمز شده باید توسط یک فرد قابل حمل باشند
 7. راه اندازی سیستم رمزنگاری باید آسان باشد
پسند شده توسط ReZa CLONER

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تعریف رمزنگاری متقارن و غیر متقارن

رمزنگاری متقارن به آن نوع رمزنگاری گفته می‌شود که برای کد کردن و دیکد کردن پیام یک کلید مشترک به گیرنده و فرستنده پیام تعلق می‌گیرد.

مقایسه الگوریتم رمزنگاری متقارن و نامتقارن کاری نا صحیح است چون کاربرد و پیاده سازی متفاوت دارد، ولی از نظر سرعت و حجم کاری رمزنگاری متقارن بسیار بهتر عمل می‌کند.

رمزنگاری نامتقارن برای حل مشکل انتقال کلید یکسان از گیرنده به فرستنده ابداع شد. شاید اولین تلاش‌ها برای ابداع روش‌های رمزنگاری نامتقارن پیام توسط دو دانشمند به نام‌های دیفی هلمن و مارتین هلمن انجام پذیرفت. در روش رمزنگاری نامتقارن به جای یک کلید مشترک دو کلید ایجاد می‌شود که یکی عمومی و دیگری خصوصی است. گاهی از کلید خصوصی برای رمزنگاری و از کلید عمومی برای رمزگشایی و یا برعکس استفاده می‌شود

پسند شده توسط ReZa CLONER

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

رمزگشایی و یا شکستن رمز

رمزگشایی به اصولی گفته می‌شود که بر اساس روابط ریاضی سعی در شکستن رمز بدون در اختیار داشتن کلید رمز دارد. اصولا دانش رمزگشایی به منظور اطمینان از غیر قابل شکست بودن رمزها پدید آمده است ولی گاهی برای شکستن رمزها و نفوذ به سیستم‌های امنیتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته با توجه به پیشرفته شدن و ارزان شدن تکنولوژی‌های مربوط به رمزنگاری، الگوریتم‌ها روز به روز در حال پیچیده تر شدن و امن تر شدن هستند، ولی باز با این وجود همین پیشرفت خود به نوعی تهدید نیز به حساب می‌آید.

پسند شده توسط ReZa CLONER

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری


 • مطالب مشابه

  • توسط  Moeein Seven
   شبح‌نگاری (انگلیسی: Ghost imaging) تکنیکی برای تصویربرداری از یک جسم بوسیله ترکیب اطلاعات دو آشکارساز نوری است: یک آشکارساز چند پیکسلی متعارف که جسم را نمی‌بیند و یک آشکارساز تک پیکسلی که جسم را می‌بیند. خواه ناخواه این تکینک جهت توضیح به درهم‌تنیدگی کوانتومی نیاز دارد.
   نخستین شکل از شبح‌نگاری براساس طبیعت کوانتومی نور بنا شده بود. همبستگی کوانتومی بین جفت فوتون‌های مورد استفاده قرار گرفته برای تشکیل تصویر. یکی از فوتون‌ها به جسم می‌خورد و سپس به آشکارساز سطلی می‌رسد در حالیکه فوتون دیگر مسیر دیگری تا یک دوربین چند پیکسلی دنبال می‌کند. دوربین جهت ضبط پیکسل‌های فوتون‌هایی که به آشکارساز سطلی و صفحه تصویر دورین برخورد می‌کنند تعبیه شده است.
   آزمایش‌های بعدی نشان دادند که شاید بتوان همبستگی بین پرتو نوری که به دوربین می‌رسد و پرتویی که جسم می‌خورد را به صورت کاملاً کلاسیکی تشریح کرد. اگر همبستگی کوانتومی را در نظر بگیریم نسبت سیگنال به نویز تصویر بازسازی شده می‌تواند بهبود یابد. در سال ۲۰۰۹ شبح‌نگاری شبه گرمایی با بکارگیری طرح شبح‌نگاری کامپیوتری نشان داده شدند که بی‌نیاز از بکارگیری مباحث همبستگی کوانتومی برای منبع شبه گرمایی بودند. نقش همبستگی کوانتومی و کلاسیکی در شبح‌نگاری هنوز محل بحث است.
   اخیراً نشان داده شد که اصول compressed sensing می‌توانند بصورت مستقیم برای کاهش تعداد اندازه‌گیری لازم جهت بازسازی تصویر در شبح‌نگاری مورد استفاده قرار گیرند. در این تکنیک می‌توان یک تصویر Nپیکسلی را با تعداد بسیار کمتری از N اندازه‌گیری بدست آورد که می‌تواند در لیدار و ریزبینی بکار آید
  • توسط  Moeein Seven
   اکانت های ESET NOD32
    
   در این تاپیک شما میتوانید هر 2 روز یکبار اکانت های سالم انتی ویروس Nod32 را داشته باشید
   اکانت یا به صورت Licens Key و یا به صورت user & password است 
   تبدیل user&password به Licens key را خودتان انجام بدهید
    
   *لایک فراموش نشه
  • توسط  DOCTOR ROBOT
   خازن چیست؟
   خازن یا انباره عبارتست از دو صفحهٔ موازی فلزی که در میان آن لایه‌ای از هوا یا عایق قرار دارد. خازن‌ها انرژی الکتریکی را نگهداری می‌کنند و به همراه مقاومت‌ها، در مدارات تایمینگ استفاده می‌شوند. همچنین از خازن‌ها برای صاف کردن سطح تغییرات ولتاژ مستقیم استفاده می‌شود. از خازن‌ها در مدارات به‌عنوان ف/ی/ل/ت/ر هم استفاده می‌شود. زیرا خازن‌ها به راحتی سیگنالهای متناوب را عبور می‌دهند ولی مانع عبور سیگنالهای مستقیم می‌شوند.
   خازن المان الکتریکی است که می‌تواند انرژی الکتریکی را توسط میدان الکترواستاتیکی (بار الکتریکی) در خود ذخیره کند. انواع خازن در مدارهای الکتریکی بکار می‌روند. خازن را با حرف C که ابتدای کلمه capacitor است نمایش می‌دهند.
   با توجه به اینکه بار الکتریکی در خازن ذخیره می‌شود؛ برای ایجاد میدانهای الکتریکی یکنواخت می‌توان از خازن استفاده کرد. خازنها می‌توانند میدانهای الکتریکی را در حجم‌های کوچک نگه دارند؛ به علاوه می‌توان از آنها برای ذخیره کردن انرژی استفاده کرد.
   ظرفيت خازن :
   ظرفيت معياري براي اندازه گيري توانائي نگهداري انرژي الكتريكي است . ظرفيت زياد بدين معني است كه خازن قادر به نگهداري انرژي الكتريكي بيشتري است . واحد اندازه گيري ظرفيت فاراد است . 1 فاراد واحد بزرگي است و مشخص كننده ظرفيت بالا مي باشد . بنابراين استفاده از واحدهاي كوچكتر نيز در خازنها مرسوم است . ميكروفاراد µF ، نانوفاراد nF و پيكوفاراد pF واحدهاي كوچكتر فاراد هستند .
   µ means 10-6 (millionth), so 1000000µF = 1F
   n means 10-9 (thousand-millionth), so 1000nF = 1µF
   p means 10-12 (million-millionth), so 1000pF = 1nF
  • توسط  DOCTOR ROBOT
   مدارک سیسکو چیست؟
   همانطور که می‌دانید شرکت Cisco بعنوان بزرگترین و معتبرترین شرکت در زمینه ساخت، طراحی و اجرای شبکه‌های کامپیوتری و تجهیزات آن در جهان شناخته شده است . از این رو برای آشنائی بیشتر متخصصان شبکه با اصول طراحی و کار با تجهیزات، این شرکت اقدام به برگزاری دوره‌های متعددی در زمینه‌های مختلف شبکه نموده است. همچنین برای آگاهی از صحت و کار آزمودگی دانش آموختگان این دوره‌ها پس از گرفتن آزمون از آنها، به آنها مدرک بین‌المللی ارائه می‌نماید . در کشور ما شرکتها و موسسات آموزشی متعددی نسبت به برگزاری این دوره ها اقدام نموده اند، ولی به علت اینکه شرکت سیسکو در آمریکا قرار دارد و ما هم تحت تحریم قرار داریم، لذا هیچگونه مدرکی از طرف این شرکت در داخل ایران صادر نمی گردد و دانش آموختگان بایستی پس از گذراندن این دوره‌ها به یک کشور دیگر ( معمولا شهر دبی ) رفته و در امتحانات آنجا شرکت نموده و مدرک را در آن کشور اخذ نمایند.
   می‌توان گفت اولین مدرک رسمی که از سوی شرکت به دانش آموختگان ارائه می‌شود، مدرک CCNA است. هرچند توصیه می‌شود قبل از گزراندن این دوره بهتر است مدرک +Network یا ICND اخذ شود، ولی اجباری در گذراندن این مدارک نیست .
   مدرک CCNA 
   CCNA مخفف کلمه Cisco Certified Network Associateاست که به ‌معنای مدرکی است که دارنده آن را شرکت سیسکو به‌ عنوان همکار شبکه قبول دارد! این مدرک به کسانی تعلق می‌گیرد که پس از گذراندن آن توانائی نصب و راه اندازی و خطایابی صد Node در شبکه را داشته باشند. همچنین طی گذراندن این مدرک فرد مورد نظر با پروتکلهای پایه شبکه مثل IP – IPX – VLAN – GRP آشنائی پیدا می‌کنند ولی نه بطور اخص و حرفه‌ای.
    
    
  • توسط  Moeein Seven
   کوادکوپتر (به انگلیسی: Quadcopter یا Quadrotor) یکی از انواع وسایل پهپاد است. کواد کوپترها زیر مجموعه دسته مالتی روتورها هستند که به دلیل کمک گرفتن از چهار پروانه برای نیروی پیشرانش، به عنوان کواد (چهار) کوپتر نامیده می‌شوند.
   کواد کوپترها به دلیل داشتن قدرت مانور فوق‌العاده و پروازهایی با تعادل بالا از کاربردهای بسیار گسترده برخوردارند.
   در سال‌های اخیر توجه شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بیش از پیش به این نوع از پهپادها جلب شده‌است و لذا روزانه پیشرفت چشم‌گیری در امکانات و پرواز این نوع از پرنده‌ها مشاهده می‌کنیم.
   کواد کوپترها در زمینه‌های تحقیقاتی، نظامی، تصویر برداری و تفریحی از کاربرد بالا و روزافزونی برخوردارند.
   امروزه یکی از تفریحات پر طرفدار کواد کوپترهای تفریحی و حرفه‌ای تصویر برداری می‌باشند که از جذابیت بسیار بالایی برخوردار بوده و بازار بزرگی از محصولات رادیو کنترلی را در جهان به خود اختصاص داده است.
 • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×