رفتن به مطلبiran rules jazbe modir
ADS mahak

Doctor Robot

Programming-Py آموزش 0 تا 100 پایتون

پست های پیشنهاد شده

با سلام دوستان عزیز

آموزش برنامه نویسی پایتون

اسپم ممنوع

پرسش ممنوع

آموزش ها کاملا مبتدی هستن تا جایی که ساده و روان توضیح داده است.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

telegram channel   jazbe modir

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره،سطح بالا، شیءگرا و مفسر است که توسط خودو فان روسوم به هلندی (Guido van Rossum)در سال ۱۹۹۱ در کشور هلند طراحی شد. 
فلسفهٔ ایجاد آن تاکید بر دو هدف اصلی خوانایی بالای برنامه‌های نوشته شده و کوتاهی و بازدهی نسبی بالای آن است.کلمات کلیدی و اصلی این زبان به صورت حداقلی تهیه شده‌اند و در مقابل کتابخانه‌هایی که در اختیار کاربر است بسیار وسیع هستند. 
بر خلاف برخی زبان‌های برنامه‌نویسی رایج دیگر که بلاک‌های کد در آکولاد تعریف می‌شوند (به‌ویژه زبان‌هایی که از گرامر زبان سی پیروی می‌کنند) در زبان پایتون از نویسه فاصله و جلوبردن متن برنامه برای مشخص کردن بلاک‌های کد استفاده می‌شود. به این معنی که تعدادی یکسان از نویسه فاصله در ابتدای سطرهای هر بلاک قرار می‌گیرند، و این تعداد در بلاک‌های کد درونی‌تر افزایش می‌یابد. بدین ترتیب بلاک‌های کد به صورت خودکار ظاهری مرتب دارند. 
پایتون مدل‌های مختلف برنامه نویسی (از جمله شی گرا و برنامه نویسی دستوری و تابع محور) را پشتیبانی می‌کند و برای مشخص کردن نوع متغییرها از یک سامانه پویا استفاده می‌کند. 
این زبان از زبان‌های برنامه نویسی مفسر بوده و به صورت کامل یک زبان شی‌گرا است که در ویژگی‌ها با زبانهای تفسیری پرل، روبی، اسکیم، اسمال‌تاک و تی‌سی‌ال مشابهت دارد و از مدیریت خودکار حافظه استفاده می‌کند. 
پایتون پروژه‌ای آزاد و متن‌باز توسعه‌یافته‌است و توسط بنیاد نرم‌افزار پایتون مدیریت می‌گردد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بررسی اجمالی زبان برنامه نویسی Python

پایتون یک زبان script نویسی سطح بالا، مفسر، تعاملی و شی گرا است. پایتون با هدف خوانایی بالا تعبیه شد. این زبان به طور مکرر از کلمات کلیدی انگلیسی بهره می گیرد (در حالی که زبان های دیگر اغلب از علائم نگارشی بهره می گیرند) و همچنین ساختار نگارشی که می بایست نوشت نسبت به سایر زبان ها کمتر است (در مقایسه با زبان های دیگر کوتاه است).

 1. پایتون تفسیر می شود: این زبان در زمان اجرا توسط مفسر پردازش می شود. بنابراین نیازی نیست شما برنامه را پیش از اجرای آن کامپایل یا ترجمه کنید، مشابه دو زبان PERL و PHP.
 2. پایتون تعاملی می باشد: می توانید پای پنجره ی prompt نشسته و مستقیم با مفسر (interpreter) تعامل برقرار کنید و برنامه های خود را بنویسید.
 3. پایتون شی گراست: این زبان از مدل برنامه نویسی شی گرا/روش برنامه نوسی که در آن کدها درون اشایی کپسوله سازی می شوند.
 4. پایتون نقطه ی شروع مناسبی برای تازه واردان به عرصه ی برنامه نویسی می باشد: پایتون یک زبان بسیار سودمند و کارآمد برای طیف وسعیی از برنامه های کاربردی است که شامل برنامه های پردازش و مدیریت متن و مرورگرها و حتی بازی های رایانه ای نیز می شود.

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تاریخچه ی پایتون

همان طور که قبلا ذکر شد، این زبان توسط خودو فان روسوم در اواخر دهه ی 80 و اوایل 1990 در موسسه ی ملی تحقیقات علوم ریاضی و کامپیوتر در هلند توسعه یافت.
پایتون از زبان هایی همچون ABC، Modula-3، C، C++، Algol-68، SmallTalk، shell Unix و دیگر زبان های اسکریپت نویسی مشتق شده است.
کد منبع این زبان مانند زبان Perl تحت لیسانس GNU در اختیار عموم قرار می گیرد.
پایتون هم اکنون توسط تیم برنامه نویسی در موسسه ی مزبور پشتیبانی و مدیریت می شود، اما مخترع آن هنوز نقش اساسی در هدایت پیشرفت آن ایفا می کند.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ویژگی ها و امکانات Python

یادگیری آسان آن: محدود بودن تعداد کلیدواژه ها، همچنین ساختار و دستور نگارشی ساده ی آن نقش اساسی در یادگیری سریع این زبان بازی می کند.

خوانایی بالا: کد پایتون فوق العاده صریح تعریف شده و خواندن آن سهل می باشد.

نگهداشت آن بسیار آسان می باشد: نگهداشت کد منبع این زبان بسیار آسان می باشد.

دارای کتابخانه ی بسیار گسترده می باشد: کتابخانه ی پایتون portable (دارای نصب آسان) بوده و قابلیت استفاده (سازگاری) در محیط های مختلف همچون UNIX، Windows و Macintosh را دارد.

پشتیبانی از قابلیت تعامل با برنامه نویس (interactive mode): پایتون از interactive mode پشتیبانی می کند: به این معنی که به برنامه نویس اجازه می دهد تکه های کد را به صورت تعاملی مورد آزمایش قرار داده و اشکال زدایی کند.

قابلیت نصب آسان (portable): پایتون می تواند بر روی طیف وسیعی از محیط های سخت افزاری (hardware platform) اجرا شود و دارای یک رابط می باشد که برای تمامی محیط ها یکسان است.

توسعه پذیری (Extendable): می توان ماژول های سطح پایین به مفسر پایتون اضافه نمود. ماژول های مزبور به برنامه نویس این امکان را می دهند که به ابزارهای در دست افزوده یا آن ها را طبق نیاز خود سفارشی تنظیم کنند تا بازدهی و کارایی بیشتری دریافت کند.

پایگاه داده: پایتون رابط هایی (interface) را برای تمامی پایگاه داده های تجاری پرطرفدار ارائه می دهد.

برنامه نویسی GUI (رابط گرافیکی کاربری): با زبان پایتون می توان رابط کاربری طراحی کرد (برنامه های GUI نوشت) و به system call ها، کتابخانه ها و windows system های متعددی نظیر Windows MFC، Macintosh و سیستم پنجره X (یک سامانهٔ نرم‌افزاری و پروتکل تحت شبکه است که اساس قابلیت‌های رابط‌های گرافیکی کاربری (GUI) و دستگاه‌های ورودی پیشرفته را برای رایانه‌های تحت شبکه فراهم می‌کند) انتقال داد.

مقیاس پذیر (scalable): پایتون پشتیبانی و ساختار بهتری را برای برنامه های با مقیاس بزرگ در مقایسه با shell script (یک برنامه رایانه ای که برای اجرا با مفسر خط فرمان Unix shell) ارائه می دهد.

علاوه بر ویژگی های نام برده، پایتون قابلیت ها و امکانات بیشتری را ارائه می دهد که در زیر تعدادی از آن ها فهرست شده:

جدا از مدل برنامه نویسی شی گرا، از روش های تابع محور و دستوری (functional & structured) برنامه نویسی نیز پشتیبانی می کند.

می توان آن را به صورت یک زبان اسکریپت نویسی مورد استفاده قرار داد یا آن را برای برنامه های حجیم به byte-code ترجمه کرد.

نوع داده های پویا سطح بالا ارائه کرده و از قابلیت بررسی پویا نوع پشتیبانی می کند.

از قابلیت garbage collection خودکار پشتیبانی می کند.

می توان آن را به آسانی با C، C++، COM، ActiveX، COBRA و Java ترکیب کرد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

دریافت Python

جهت دسترسی به بروز ترین کد منبع پایتون، کدهای binary ، مستندسازی، اخبار آن می توانید به وب سایت رسمی به آدرس http://www.python.orgمراجعه نمایید.
می توانید مستندسازی پایتون را از سایت زیر دریافت کنید. مستند سازی آن در تمامی فرمت های موجود، اعم از HTML، PDF و PostScript قابل دسترسی می باشد: https://www.python.org/doc/

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

نصب python

پایتون ویژه ی طیف گسترده ای از محیط ها (platform) ارائه و توزیع شده. کافی است کد باینری سازگار با محیط خود را بارگیری کرده و آن را نصب کنید.
در صورت فراهم نبودن کد باینری پایتون قابل اجرا بر روی محیط خود، لازم است با استفاده از کامپایلر C، کد منبع را خود به صورت دستی ترجمه و به زبان ماشین برگردانید. ترجمه ی کد منبع در خصوص انتخاب امکانات مورد نیاز در برنامه ی کاربردی، انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهد.
در زیر به نحوه ی نصب پایتون بر روی محیط های گوناگون خواهیم پرداخت:
جهت نصب پایتون بر روی ماشینی که سیستم عامل آن Unix/Linux است، می بایست گام های زیر را دنبال کنید:

مرورگر دلخواه را راه اندازی کرده و به آدرس http://www.python.org/downloadمراجعه نمایید.

لینکی که کد منبع برای Unix/Linux را به صورت zip شده ارائه می دهد، دنبال کنید.

فایل های مربوطه را بارگیری کرده، سپس از حالت فشرده استخراج نمایید.

برای تنظیم سفارشی برخی از گزینه ها، فایل Modules/Setup را ویرایش کنید.

اسکریپت ./configure را اجرا کنید.

حال نصب را انجام دهید.

در پایان، پایتون در مسیر پیش فرض /usr/local/bin نصب شده و کتابخانه های آن نیز در صورتی که نسخه ی مورد استفاده ی پایتون XX باشد، در مسیر /usr/local/lib/pythonXX جای می گیرد.

مرورگر را باز کرده و به آدرس http://www.python.org/downloadپیمایش کنید.

لینکی که فایل نصبی پایتون سازگار با ویندوز پایتون را ارائه می دهد (فایل Windows installer python-XYZ.msi) را دنبال کنید. نسخه ای که بایستی نصب کنید XYZ می باشد.

برای اینکه ویندوز بتواند از این فایل استفاده کند، می بایست Microsoft Installer 2.0 بر روی آن نصب شده و پشتیبانی شود. کافی است فایل installer را بر روی ماشین نصب کرده و آن را اجرا کنید تا مطمئن شوید رایانه ی شما از MSI پشتیبانی می کند.

فایل دانلود شده را اجرا کنید. راهنمای نصب (install wizard) پایتون نمایش داده می شود. کافی است تنظیمات پیش فرض را پذیرفته و صبر کنید تا فرایند نصب به پایان برسد.

 

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اجازه بدهید یک برنامه بسیار ساده به زبان پایتون بنویسیم. این برنامه یک پیغام را نمایش می‌دهد. از منوی Start محیط برنامه نویسی IDEL را به صورت زیر اجرا کنید:

2.jpg.2daeb119ca1ad74fe058332b4da3af1e.jpg

با کلیک بر روی IDEL صفحه‌ای به صورت زیر نمایش داده می‌شود :

3.jpg.eb5d50183465c78379c4bc9fa0b6203f.jpg

در صفحه باز شده به صورت زیر بر روی منوی File و سپس گزینه New File کلیک کنید:

4.jpg.e0cadfe6c7323bec5ffdf90b4267b737.jpg

با کلیک بر روی گزینه New File صفحه‌ای به صورت زیر نمایش داده می‌شود که شما می‌توانید کدهای خود را در داخل آن بنویسید:
5.jpg.e01236c2cca981276e870cb60e2eae77.jpg

در پنجره بالا کدهای زیر را بنویسید:

برای مشاهده این بخش لطفا وارد حساب کابری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شوید

6.jpg.d57172e0bc9cd8721109869d3e120460.jpg

مانند شکل زیر از منوی File گزینه Save را بزنید:
7.jpg.f9dbcf3b02836e844cda74aa0266c629.jpg

سپس یک مسیر برای ذخیره فایل انتخاب کنید. ما در شکل زیر فایل را در درایو C ذخیره کرده‌ایم :
8.jpg.706a14011119530b4358235ea626d896.jpg

بعد از ذخیره فایل به محیط کدنویسی بر گشته و از منوی Run گزینه Run Module و یا دکمه F5 را بزنید:
9.jpg.dfc02060c161b1ba0f5671c4a6ec4712.jpg

مشاهده می‌کنید که برنامه اجرا شده و پیغام !Welcome to Python tutorials چاپ می‌شود :
10.jpg.cd93363974cf060b36238197f3d4f22d.jpg

مثال بالا ساده‌ترین برنامه‌ای است که شما می‌توانید در Python بنویسید. هدف در مثال بالا نمایش یک پیغام در صفحه نمایش است. هر زبان برنامه نویسی دارای قواعدی برای کدنویسی است. پایتون دارای توابع از پیش تعریف شده‌ای است که هر کدام برای مقاصد خاصی به کار می‌روند. هر چند که در آینده در مورد توابع بیشتر توضیح می‌دهیم، ولی در همین حد به توضیح تابع بسنده می‌کنیم که توابع مجموعه‌ای از کدها هستند که دارای یک نام بوده و در جلوی نام آنها علامت () قرار می‌گیرد. یکی از این توابع، تابع ()print است. از تابع ()print برای چاپ یک رشته استفاده می‌شود. یک رشته گروهی از کاراکترها است، که به وسیله دابل کوتیشن (“) محصور شده است. مانند:“!Welcome to Python Tutorials”. یک کاراکتر می‌تواند یک حرف، عدد، علامت یا … باشد. در کل مثال بالا نحوه استفاده از تابع ()print است. توضیحات بیشتر در درس‌های آینده آمده است. پایتون فضای خالی بین علامت‌های ()، [] و {} را نادیده می‌گیرد. مثلاً از کد زیر اشکال نمی‌گیرد:

برای مشاهده این بخش لطفا وارد حساب کابری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شوید

همیشه به یاد داشته باشید که Python به بزرگی و کوچکی حروف حساس است. یعنی به طور مثال MAN و man در Python با هم فرق دارند. رشته‌ها و توضیحات از این قاعده مستثنی هستند که در درس‌های آینده توضیح خواهیم داد. مثلاً کدهای زیر با خطا مواجه می‌شوند و اجرا نمی‌شوند:

برای مشاهده این بخش لطفا وارد حساب کابری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شوید

تغییر در بزرگی و کوچکی حروف از اجرای کدها جلوگیری می‌کند. اما کد زیر کاملاً بدون خطا است:

برای مشاهده این بخش لطفا وارد حساب کابری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شوید

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

نکاتی در مورد کدنویسی در پایتون:

 

در زبان‌هایی مثل جاوا و سی شارپ، از علامت آکولاد ({}) برای ایجاد یک بلاک کد

برای مشاهده این بخش لطفا وارد حساب کابری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شوید

ولی در زبان پایتون از ترکیب علامت دو نقطه (:) و تو رفتگی برای اینکار استفاده می‌شود:

برای مشاهده این بخش لطفا وارد حساب کابری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شوید

ما با دونقطه به پایتون می‌گوییم که قصد داریم یک بلوک کد را آغاز کنیم و با تو رفتگی ابتدای خطوط دستورات آن بلوک را تعریف می‌کنیم. برای تورفتگی می‌توانیم از 3 یا 4 یا 10 فضای خالی استفاده کنیم. میزان این فضای خالی تا زمانی که در تمام کد رعایت شود، اهمیتی ندارد. در حالت استاندارد از 4 بار زدن دکمه Space و یا یک بار زدن دکمه Tab برای تو رفتگی‌ها استفاده می‌شود. در کد زیر به اهمیت تو رفتگی‌ها پی می‌برید:

برای مشاهده این بخش لطفا وارد حساب کابری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شوید

در کد بالا، بلاک اول (Block1) از خط 1 تا 3 را شامل می‌شود. به این نکته توجه کنید که خطوط بعد از علامت: حتماً باید دارای تو رفتگی باشند. بلاک دوم (Block2) از خط 4 شروع و به خط 11 ختم می‌شود. نکته‌ای که باید در اینجا دوباره به آن اشاره کنیم این است که دستور یا بلاک‌هایی که دارای فاصله‌های برابر از سمت چپ هست جزو یک بلاک می‌باشند. مثلاً در کد بالا خطوط 2 و 3 جز Block1 هستند و بدنه آن محسوب می‌شوند. چون تو رفتگی آنها از سمت چپ برابر است و اگر مثلاً فاصله‌های خط 3 از سمت چپ را حذف کنیم یگر جز بلاک محسوب نمی‌شود. یک بلاک را می‌توان زیر مجموعه بلاک دیگر کرد. مثلاً در خط 6، Block3 را زیر مجموعه Block2 و در خط 9، Block4 را زیر مجموعه Block3 کرده‌ایم. در نهایت خط 12 جز هیچکدام از بلاک‌ها نیست و مستقل اجرا می‌شود.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

توضیحات مهم :

وقتی که کدی تایپ می کنید شاید بخواهید که متنی جهت یادآوری وظیفه آن کد به آن اضافه کنید. در Python (و بیشتر زبانهای برنامه نویسی) می توان این کار را با استفاده از توضیحات انجام داد. توضیحات متونی هستند که توسط مفسر نادیده گرفته می شوند و به عنوان بخشی از کد محسوب نمی شوند.
هدف اصلی از ایجاد توضیحات، بالا بردن خوانایی و تشخیص نقش کدهای نوشته شده توسط شما، برای دیگران است. فرض کنید که می خواهید در مورد یک کد خاص، توضیح بدهید، می توانید توضیحات را در بالای کد یا کنار آن بنویسید. از توضیحات برای مستند سازی برنامه هم استفاده می شود. در برنامه زیر نقش توضیحات نشان داده شده است :

برای مشاهده این بخش لطفا وارد حساب کابری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شوید

در کد بالا، خط اول کد بالا یک توضیح درباره خط دوم است که به کاربر اعلام می کند که وظیفه خط دوم چیست ؟ با اجرای کد بالا فقط جمله Hello World چاپ شده و خط اول در خروجی نمایش داده نمی شود چون مفسر توضیحات را نادیده می گیرد. همانطور که مشاهده می کنید برای درج توضیخات در پایتون از علامت # استفاده می شود. برای توضیحات طولانی هم باید در ابتدای هر خط از توضیح این علامت درج شود :

برای مشاهده این بخش لطفا وارد حساب کابری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شوید

یکی روش دیگر برای ایجاد توضیحات چند خطی به صورت زیر است:

برای مشاهده این بخش لطفا وارد حساب کابری خود شوید یا اگر عضو نیستید از این قسمت عضو سایت شوید

همانطور که مشاهده می کنید، سه علامت کوتیشن قبل و سه علامت کوتیشن بعد از توضیحات قرار داده ایم. البته به جای سه علامت کوتیشن می توان از سه علامت جفت کوتیشن (“) هم استفاده کرد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

در حال بارگذاری

 • مطالب مشابه

  • توسط  Doctor Robot
   کاربرد پایتون در شبکه
   میدانیم پایتون زبانی است با قابلیت های بسیار، ازبرنامه نویسی برای وب گرفته تاهوش مصنوعی و....
   امروز میخواهیم قدرت این زبان محبوب را در شبکه بررسی کنیم و بفهمیم چه کاربردی دارد؟
   چگونه میتوان از این زبان در بحث شبکه استفاده کرد؟
   زبان پایتون با استفاده از ماژول خود به نام سوکت در شبکه کار میکند پس قبل از آن ما شما را با تاریخچه این ماژول وهمچنین تعریفی ازآن آشنا میکنیم سپس آموزش پایتون سوکت را به طورمختصر برای  شما بیان میکنیم  پس باماهمراه باشید.
 • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
 • جدید...